Spoštovani starši, če želite izvedeti več o vzgoji in izobraževanju, o novostih in zanimivostih na področju predšolske vzgoje oziroma o značilnostih otrokovega razvoja…, vam na tej strani ponujamo naslove oziroma povezave do člankov in strokovne literature, ki jo lahko najdete na spletu.

Fotografija za otroke

Zaključil se je naš projekt ERASMUS + “Eduskills.plus.Media – Fotografija kot orodje za spodbujanje medijske vzgoje v vrtcih. Rezultat projekta je bil razvoj portala z različnimi fotografskimi dejavnostmi. Portal, ki smo ga razvili skupaj z domačimi ter tujimi partnerji in je dostopen na https://media.eduskills.plus/  omogoča  vzgojiteljem ter staršem, da spoznajo osnove fotografiranja, uporabo fotografije v vrtcu in doma ter informacije o medijski vzgoji.

Spletna stran Fotografija za otroke  S fotografijo do medijskih kompetenc Kako naj otroci uporabljajo digitalne naprave

Portal za učenje nemščine na zabaven in igriv način – deutsch.info

V okviru Erasmus + projekta deutsch.info – Portal za učenje nemščine na zabaven in igriv način, smo sodelovali z mednarodnimi partnerji in nastala je aplikacija Dandelin – Deutsch für Kinder.

Kdo je Dandelin? Dandelin je zabavno pravljično bitje, ki otrokom v starosti od 5 do 8 let pomaga pri samostojnem odkrivanju nemščine. Vodi jih skozi teme, ki so za otroke te starosti še posebej zanimive; na voljo so enote Doma, V šoli, V parku. Domiselne risanke uvajajo besedišče, ki ga otroci lahko neposredno vadijo s pomočjo interaktivnih iger. Poleg tega lahko otroci poslušajo preproste pesmi, s pomočjo katerih še dodatno utrjujejo besedni zaklad. Ob uspešno opravljenih nalogah otroke čakajo različne nagrade, denimo kreativna navodila za ustvarjanje ali pobarvanke. Tako se otroci nemško učijo ob igri in oblici zabave!

Tudi vzgojitelji in učitelji ter starši lahko najdejo marsikaj zanimivega. Na voljo je 35 učnih enot za šole in vrtce, pripravljenih za nalaganje, ter gradiva za starše, s pomočjo katerih lahko učenje nemščine vgradijo v svoj vsakdanjik.

Vabimo vas k o ogledu spletne strani  www.deutsch.info/kids, kjer si brezplačno aplikacijo lahko tudi prenesete in Dandelina že spoznate.

Verjamemo, da bo aplikacija za vaše otroke in vas zanimiva, učenje nemščine pa s pravljičnim bitjem Dandelin, enostavno.

Aplikacija za učenje tujega jezika

Skupaj s šestimi partnerji že več kot tri leta pripravljamo aplikacijo za otroke, kjer se bodo lahko učili tujega jezika. Projekt je namenjen tudi zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, saj bo aplikacija nudila podporo pri poučevanju nemškega jezika. Maskota “Dandelin” bo uporabnika igrivo vodila skozi različna tematska področja z vajami in nagradami, kot so videoposnetki, pesmi in dodatne slike. Osnutek spletne strani je že narejen in si ga lahko ogledate tukaj.

Projekt Fotografija kot orodje za spodbujanje medijske vzgoje v vrtcih

Mednarodni projekt ERASMUS+ – Photography as a tool for fostering media education in kindergardens (Fotografija kot orodje za spodbujanje medijske vzgoje v vrtcih) se bo zaključil v tem letu. Smo pobudniki projekta in verjamemo, da bo končni rezultat prinesel veliko dobrega, spodbudnega in koristnega tako za otroke, starše, kot  tudi strokovne delavce v vrtcih in šolah.

Cilji našega projekta so:

1. Razviti gradivo za aktivno uporabo fotografije v vrtcih.
  2. Ozavestiti vzgojitelje o pomenu zgodnje medijske pismenosti in lastni vlogi pri postavljanju temeljev za kasnejšo digitalno pismenost otrok.
  3. Ozavestiti starše o ustrezni uporabi medijev za otroke. Končni izdelek  projekta bo portal »Fotografija za otroke« – portal za vzgojitelje in starše z vsemi ustreznimi informacijami o uvajanju in uporabi fotografije v vrtcih in informacije o medijski vzgoji. Portal bo na voljo v 5 jezikih, med njimi 3 evropske jezike.

Portal bo ponudil:

1. Didaktična gradiva za delo v vrtcih.
  2. Informacije za starše.
  3. Praktična spletna orodja in predloge za vzgojitelje.

Gradiva že nastajajo in nekaj od tega si že lahko ogledate. Vabljeni!

Plakat  Spletna stran Eduskills+Media  Igre za starše in otroke  Medijsko sporočilo

Izdali smo knjigo Gibalni živžav pod Rožnim gričkom

Z veseljem sporočamo, da smo izdali knjigo Gibalni živžav pod Rožnim gričkom. Prof. dr. Mateja Videmšek, prof. šp. vzg. iz Fakultete za šport, univerze v Ljubljani je ob izdaji naše knjige takole zapisala:

Knjiga je primeren in koristen vir informacij za širok spekter bralcev, saj ponuja priročne napotke in praktične nasvete ter predloge, ki lahko lahko obogatijo in dvignejo kakovost vadbe pri predšolskih otrocih. Priročnik še posebej priporočam vzgojiteljem v vrtcu, športnim pedagogom, študentom Fakultete za šport, Pedagoške fakultete, razrednim učiteljem in nenazadnje staršem ter vsem ostalim, ki delujejo z mlajšimi otroki na področju gibalnih/športnih dejavnosti.

Vabljeni k prebiranju naše knjige

Zgibanka Zavestno starševstvo

V sklopu projekta Zavestno starševstvo je Zveza prijateljev mladine Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izdala zgibanko. Najdete jo tukaj.

Kurikulum za vrtce

Kurikulum za vrtce je nacionalni dokument, ki predstavlja strokovno podlago za delo v vrtcih. Cilj kurikula je večje upoštevanje človekovih in otrokovih pravic, upoštevanje različnosti in drugačnosti otrok. Otrok je aktiven udeleženec procesa, ki z raziskovanjem, preizkušanjem in možnostjo izbire dejavnosti pridobiva nova znanja in spretnosti. Temeljni poudarki so na vzgojno-izobraževalnem procesu ter na celoti interakcij in izkušenj, iz katerih se otrok uči.